Biblioteka jest miejscem przyjaznej przestrzeni dla Seniorów, którzy w gronie naszych użytkowników stanowią grupę szczególną, bo wymagającą bardziej indywidualnego podejścia i zainteresowania. Kontakt z książką i biblioteką pozwala im pozostać aktywnymi i zorientowanymi w tym, co dzieje się w ich środowisku i we współczesnym świecie.

W trakcie uzupełniania zbiorów biblioteki pamiętamy o potrzebach i zainteresowaniach osób starszych; gromadzimy coraz więcej poradników z medycyny , ziołolecznictwa czy kulinarnych oraz cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem literaturę pamiętnikarską oraz biografie. Dla ułatwienia wyboru lektury Senior ma podzielony księgozbiór na powieści społeczno-obyczajowe, romanse, romanse historyczne, thrillery romantyczne, (sagi), powieści podróżnicze, powieści biograficzne, literaturę faktu, kryminały, thrillery historyczne, thrillery psychologiczne,  thrillery medyczne, thrillery prawnicze, thrillery szpiegowskie, thrillery wojenne czy powieści sensacyjne, powieści sensacyjno-przygodowe, powieści sensacyjno-szpiegowskie, powieści religijne, powieści historyczne, powieści wojenne, powieści przygodowe, powieści polityczne, fantastykę, horrory.

Seria „DUŻE LITERY”

Potrzeby osób starszych, nierzadko schorowanych są dostrzegane, a nasza biblioteka stara się wychodzić im naprzeciw. Warto wspomnieć tu o dostępności książek drukowanych dużą czcionką – z serii Duże Litery wydawnictwa Prószyński, które znajdują się w Wypożyczalni dla Dorosłych. To książki wyjątkowe, drukowane niespotykaną w większości książek dużą i bardzo czytelną czcionką. Pozwala to przede wszystkim Seniorom oraz osobom z dysfunkcjami wzroku na swobodne i niemęczące czytanie.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Podejmujemy działania promujące czytanie jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu i rozwijania własnych zainteresowań. Toteż w naszej bibliotece są realizowane spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki – DKK, gdzie można w miłej atmosferze i bez stresu, za to przy kawce, herbatce i ciasteczku – opowiedzieć o przeczytanej książce, polecić inną, usłyszeć co warto obejrzeć czy przeczytać. W Klubie nawiązują się też nowe przyjaźnie lub odżywają stare! Spotkania odbywają się raz w miesiącu  – zgodnie z wcześniej wspólnie ustalonym terminarzem.

SPOTKANIA przy grach planszowych

W bibliotece w każde czwartkowe popołudnie osoby starsze spotykają się przy grach planszowych. Dla nich jest to forma spędzania nadmiaru czasu wolnego i bycia wśród ludzi.  

KSIĄŻKA NA TELEFON

Zamieszkałym w Stepnicy czytelnikom niepełnosprawnym oraz tym, którym stan zdrowia nie pozwala samodzielnie dotrzeć do siedziby Biblioteki oferujemy dodatkową bezpłatną usługę „Książka na telefon”. Wystarczy zadzwonić pod numer tel. 914188075 (pon. – pt.) w godz. od 9:00 do 16:30 i uzgodnić z bibliotekarzem tytuły książek oraz termin ich dostarczenia przez Bibliotekę. Osoby nie będące naszymi czytelnikami – po zgłoszeniu potrzeby zapisania się do Biblioteki – zostaną zarejestrowane na miejscu w domu zgłaszającego. Jest to też okazja do bardziej osobistego kontaktu z czytelnikiem starszym, niecierpliwie czekającym na pojawienie się bibliotekarki.

NARODOWE CZYTANIE i inne akcje

Seniorzy corocznie przyłączają się również do inicjatywy Narodowego Czytania. Czytanie odbywa się w rozmaity sposób – we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też może odbyć się w domowym zaciszu.

 

Skip to content